luni, iunie 25, 2018

FOLLOW-UP EVENIMENTE ORGANIZATE ÎN MUZEUL ASTRA ÎN PERIOADA 22-24 IUNIE 2018

Dragi prieteni, vă informăm că în perioada 22-24 iunie 2018, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, a înregistrat 10.348 vizitatori. În tot acest interval, au avut loc următoarele acțiuni:

Ziua Universală a Iei - vernisaj expoziție IA AIVEA, Târg de ii cu meşteri, artizani, ateliere interactive, flori şi cosiţe împletite, concursuri, tradiții culinare din Țara Oltului, plimbare în ie cu Biciclete Cochete, spectacole de dansuri tradiționale și de muzică populară, muzică rock (BUCIUM, BUCOVINA) și Hora de Sânziene la care au participat aproximativ 70 de persoane.

Satul din spatele frontului  - animații și scenarii desfășurate în cadrul Programului Centenar. Astfel, atmosfera satului românesc și a frontului din timpul Primului Război Mondial, au fost reproduse cu elemente de recuzită specifice acelor vremuri. Animațiile culturale din acest proiect au fost organizate de Muzeul ASTRA în parteneriat cu Academia Forțelor Terestre "Nicolae Bălcescu" Sibiu și Asociația Castrvm Novis.

vă mai așteptăm!

Cosmin Călinescu